Verbs [ etre – Masterlist ]

Verbs [ etre – Masterlist ]

Désolé, mais les essais complets ne sont disponibles que pour les utilisateurs enregistrés

Choisissez un plan d'adhésion
I am
Je suis
( s(ooh)’wee )
I will be
Je serai
( s’uh(hh)’r’ay )
I was
J’etais
( z’j’ay-t’ay )
I have been
J’ai ete
( z’jay ay’t’ay )
I would be
Je serais
( s’uh(hh)’r’ay )
You are
( Formal )
Tu es
( ay )
You will be
( friendly )
Tu seras
( suh(hh)’r’ah )
You were
( friendly )
Tu etais
( ay-t’ay )
You have been
( friendly )
Tu a ete
( ah ay-t’ay )
You would be
( friendly )
Tu serais
( s’uh(hh)’r’ay )
You are
( Formal )
Vous etes
( z’eh’tt )
You will be
( Formal )
Vous serez
( s’uh-r’ay )
You were
( Formal )
Vous etiez
( z’ay-tee-yay )
You have been
( Formal )
Vous avez ete
( ah-v’ay z’ay-t’ay )
You would be
( Formal )
Vous seriez
( s’uh-ree-ay )
We are
( Friendly )
On est
( aww n’ay )
We will be
( Friendly )
On sera
( s’uh(hh)-r’ah )
We were
( Friendly )
On etait
( aww n’ay-t’ay )
We have been
( Friendly )
On a ete
( aww n’ah ay-t’ay )
We would be
( Friendly )
On serait
( s’uh(hh)-r’ay )
We are
( Formal )
Nous sommes
( s’ah’mm )
We will be
( Formal )
Nous serons
( s’uh(hh)-raw(n) )
We were
( Formal )
Nous etions
( n’ooh z’ay-tee-aw(n) )
We have been
( Formal )
Nous avons ete
( n’ooh z’ah-v’aw(n) z’ay-t’ay )
We would be
( Formal )
Nous serions
( s’uh(h)’ree-aw(n) )
He is
Il est
( eel l’ay )
He will be
Il sera
( s’uh(hh)-r’ah )
He was
Il etait
( ay-t’ay )
He has been
Il a ete
( eel ah ay-t’ay )
He would be
Il serait
( s’uh(hh)’r’ay )
She is
Elle est
( eel l’ay )
She will be
Elle sera
( s’uh(hh)-r’ah )
She was
Elle etait
( ay-t’ay )
She has been
Elle a ete
( eel ah ay-t’ay )
She would be
Elle serait
( s’uh(hh)’r’ay )
They are
( M )
Ils sont
( s’aw(n) )
They will be
( M )
Ils seront
( s’uh(hh)-raw(n) )
They were
( M )
Ils etaient
( z’ay-t’ay )
They have been
( M )
Ils ont ete
( z’aw(n) t’ay-t’ay )
They would be
( M )
Ils seraient
( s’uh(hh)-r’ay )
They will be
( F )
Elles seront
( s’uh(hh)-raw(n) )
They were
( F )
Elles etaient
( z’ay-t’ay )
They have been
( F )
Elles ont ete
( z’aw(n) t’ay-t’ay )
They would be
( F )
Elles seraient
( s’uh(hh)-r’ay )
They are
( F )
Elles sont
( s’aw(n) )
I am
Je suis
( s(ooh)’wee )
I will be
Je serai
( s’uh(hh)’r’ay )
I was
J’etais
( z’j’ay-t’ay )
I have been
J’ai ete
( z’jay ay’t’ay )
I would be
Je serais
( s’uh(hh)’r’ay )
You are
( Formal )
Tu es
( ay )
You will be
( friendly )
Tu seras
( suh(hh)’r’ah )
You were
( friendly )
Tu etais
( ay-t’ay )
You have been
( friendly )
Tu a ete
( ah ay-t’ay )
You would be
( friendly )
Tu serais
( s’uh(hh)’r’ay )
You are
( Formal )
Vous etes
( z’eh’tt )
You will be
( Formal )
Vous serez
( s’uh-r’ay )
You were
( Formal )
Vous etiez
( z’ay-tee-yay )
You have been
( Formal )
Vous avez ete
( ah-v’ay z’ay-t’ay )
You would be
( Formal )
Vous seriez
( s’uh-ree-ay )
We are
( Friendly )
On est
( aww n’ay )
We will be
( Friendly )
On sera
( s’uh(hh)-r’ah )
We were
( Friendly )
On etait
( aww n’ay-t’ay )
We have been
( Friendly )
On a ete
( aww n’ah ay-t’ay )
We would be
( Friendly )
On serait
( s’uh(hh)-r’ay )
We are
( Formal )
Nous sommes
( s’ah’mm )
We will be
( Formal )
Nous serons
( s’uh(hh)-raw(n) )
We were
( Formal )
Nous etions
( n’ooh z’ay-tee-aw(n) )
We have been
( Formal )
Nous avons ete
( n’ooh z’ah-v’aw(n) z’ay-t’ay )
We would be
( Formal )
Nous serions
( s’uh(h)’ree-aw(n) )
He is
Il est
( eel l’ay )
He will be
Il sera
( s’uh(hh)-r’ah )
He was
Il etait
( ay-t’ay )
He has been
Il a ete
( eel ah ay-t’ay )
He would be
Il serait
( s’uh(hh)’r’ay )
She is
Elle est
( eel l’ay )
She will be
Elle sera
( s’uh(hh)-r’ah )
She was
Elle etait
( ay-t’ay )
She has been
Elle a ete
( eel ah ay-t’ay )
She would be
Elle serait
( s’uh(hh)’r’ay )
They are
( M )
Ils sont
( s’aw(n) )
They will be
( M )
Ils seront
( s’uh(hh)-raw(n) )
They were
( M )
Ils etaient
( z’ay-t’ay )
They have been
( M )
Ils ont ete
( z’aw(n) t’ay-t’ay )
They would be
( M )
Ils seraient
( s’uh(hh)-r’ay )
They will be
( F )
Elles seront
( s’uh(hh)-raw(n) )
They were
( F )
Elles etaient
( z’ay-t’ay )
They have been
( F )
Elles ont ete
( z’aw(n) t’ay-t’ay )
They would be
( F )
Elles seraient
( s’uh(hh)-r’ay )
They are
( F )
Elles sont
( s’aw(n) )
I am
Je suis
( s(ooh)’wee )
I will be
Je serai
( s’uh(hh)’r’ay )
I was
J’etais
( z’j’ay-t’ay )
I have been
J’ai ete
( z’jay ay’t’ay )
I would be
Je serais
( s’uh(hh)’r’ay )
You are
( Formal )
Tu es
( ay )
You will be
( friendly )
Tu seras
( suh(hh)’r’ah )
You were
( friendly )
Tu etais
( ay-t’ay )
You have been
( friendly )
Tu a ete
( ah ay-t’ay )
You would be
( friendly )
Tu serais
( s’uh(hh)’r’ay )
You are
( Formal )
Vous etes
( z’eh’tt )
You will be
( Formal )
Vous serez
( s’uh-r’ay )
You were
( Formal )
Vous etiez
( z’ay-tee-yay )
You have been
( Formal )
Vous avez ete
( ah-v’ay z’ay-t’ay )
You would be
( Formal )
Vous seriez
( s’uh-ree-ay )
We are
( Friendly )
On est
( aww n’ay )
We will be
( Friendly )
On sera
( s’uh(hh)-r’ah )
We were
( Friendly )
On etait
( aww n’ay-t’ay )
We have been
( Friendly )
On a ete
( aww n’ah ay-t’ay )
We would be
( Friendly )
On serait
( s’uh(hh)-r’ay )
We are
( Formal )
Nous sommes
( s’ah’mm )
We will be
( Formal )
Nous serons
( s’uh(hh)-raw(n) )
We were
( Formal )
Nous etions
( n’ooh z’ay-tee-aw(n) )
We have been
( Formal )
Nous avons ete
( n’ooh z’ah-v’aw(n) z’ay-t’ay )
We would be
( Formal )
Nous serions
( s’uh(h)’ree-aw(n) )
He is
Il est
( eel l’ay )
He will be
Il sera
( s’uh(hh)-r’ah )
He was
Il etait
( ay-t’ay )
He has been
Il a ete
( eel ah ay-t’ay )
He would be
Il serait
( s’uh(hh)’r’ay )
She is
Elle est
( eel l’ay )
She will be
Elle sera
( s’uh(hh)-r’ah )
She was
Elle etait
( ay-t’ay )
She has been
Elle a ete
( eel ah ay-t’ay )
She would be
Elle serait
( s’uh(hh)’r’ay )
They are
( M )
Ils sont
( s’aw(n) )
They will be
( M )
Ils seront
( s’uh(hh)-raw(n) )
They were
( M )
Ils etaient
( z’ay-t’ay )
They have been
( M )
Ils ont ete
( z’aw(n) t’ay-t’ay )
They would be
( M )
Ils seraient
( s’uh(hh)-r’ay )
They will be
( F )
Elles seront
( s’uh(hh)-raw(n) )
They were
( F )
Elles etaient
( z’ay-t’ay )
They have been
( F )
Elles ont ete
( z’aw(n) t’ay-t’ay )
They would be
( F )
Elles seraient
( s’uh(hh)-r’ay )
They are
( F )
Elles sont
( s’aw(n) )
I am
Je suis
( s(ooh)’wee )
I will be
Je serai
( s’uh(hh)’r’ay )
I was
J’etais
( z’j’ay-t’ay )
I have been
J’ai ete
( z’jay ay’t’ay )
I would be
Je serais
( s’uh(hh)’r’ay )
You are
( Formal )
Tu es
( ay )
You will be
( friendly )
Tu seras
( suh(hh)’r’ah )
You were
( friendly )
Tu etais
( ay-t’ay )
You have been
( friendly )
Tu a ete
( ah ay-t’ay )
You would be
( friendly )
Tu serais
( s’uh(hh)’r’ay )
You are
( Formal )
Vous etes
( z’eh’tt )
You will be
( Formal )
Vous serez
( s’uh-r’ay )
You were
( Formal )
Vous etiez
( z’ay-tee-yay )
You have been
( Formal )
Vous avez ete
( ah-v’ay z’ay-t’ay )
You would be
( Formal )
Vous seriez
( s’uh-ree-ay )
We are
( Friendly )
On est
( aww n’ay )
We will be
( Friendly )
On sera
( s’uh(hh)-r’ah )
We were
( Friendly )
On etait
( aww n’ay-t’ay )
We have been
( Friendly )
On a ete
( aww n’ah ay-t’ay )
We would be
( Friendly )
On serait
( s’uh(hh)-r’ay )
We are
( Formal )
Nous sommes
( s’ah’mm )
We will be
( Formal )
Nous serons
( s’uh(hh)-raw(n) )
We were
( Formal )
Nous etions
( n’ooh z’ay-tee-aw(n) )
We have been
( Formal )
Nous avons ete
( n’ooh z’ah-v’aw(n) z’ay-t’ay )
We would be
( Formal )
Nous serions
( s’uh(h)’ree-aw(n) )
He is
Il est
( eel l’ay )
He will be
Il sera
( s’uh(hh)-r’ah )
He was
Il etait
( ay-t’ay )
He has been
Il a ete
( eel ah ay-t’ay )
He would be
Il serait
( s’uh(hh)’r’ay )
She is
Elle est
( eel l’ay )
She will be
Elle sera
( s’uh(hh)-r’ah )
She was
Elle etait
( ay-t’ay )
She has been
Elle a ete
( eel ah ay-t’ay )
She would be
Elle serait
( s’uh(hh)’r’ay )
They are
( M )
Ils sont
( s’aw(n) )
They will be
( M )
Ils seront
( s’uh(hh)-raw(n) )
They were
( M )
Ils etaient
( z’ay-t’ay )
They have been
( M )
Ils ont ete
( z’aw(n) t’ay-t’ay )
They would be
( M )
Ils seraient
( s’uh(hh)-r’ay )
They will be
( F )
Elles seront
( s’uh(hh)-raw(n) )
They were
( F )
Elles etaient
( z’ay-t’ay )
They have been
( F )
Elles ont ete
( z’aw(n) t’ay-t’ay )
They would be
( F )
Elles seraient
( s’uh(hh)-r’ay )
They are
( F )
Elles sont
( s’aw(n) )
I am
Je suis
( s(ooh)’wee )
I will be
Je serai
( s’uh(hh)’r’ay )
I was
J’etais
( z’j’ay-t’ay )
I have been
J’ai ete
( z’jay ay’t’ay )
I would be
Je serais
( s’uh(hh)’r’ay )
You are
( Formal )
Tu es
( ay )
You will be
( friendly )
Tu seras
( suh(hh)’r’ah )
You were
( friendly )
Tu etais
( ay-t’ay )
You have been
( friendly )
Tu a ete
( ah ay-t’ay )
You would be
( friendly )
Tu serais
( s’uh(hh)’r’ay )
You are
( Formal )
Vous etes
( z’eh’tt )
You will be
( Formal )
Vous serez
( s’uh-r’ay )
You were
( Formal )
Vous etiez
( z’ay-tee-yay )
You have been
( Formal )
Vous avez ete
( ah-v’ay z’ay-t’ay )
You would be
( Formal )
Vous seriez
( s’uh-ree-ay )
We are
( Friendly )
On est
( aww n’ay )
We will be
( Friendly )
On sera
( s’uh(hh)-r’ah )
We were
( Friendly )
On etait
( aww n’ay-t’ay )
We have been
( Friendly )
On a ete
( aww n’ah ay-t’ay )
We would be
( Friendly )
On serait
( s’uh(hh)-r’ay )
We are
( Formal )
Nous sommes
( s’ah’mm )
We will be
( Formal )
Nous serons
( s’uh(hh)-raw(n) )
We were
( Formal )
Nous etions
( n’ooh z’ay-tee-aw(n) )
We have been
( Formal )
Nous avons ete
( n’ooh z’ah-v’aw(n) z’ay-t’ay )
We would be
( Formal )
Nous serions
( s’uh(h)’ree-aw(n) )
He is
Il est
( eel l’ay )
He will be
Il sera
( s’uh(hh)-r’ah )
He was
Il etait
( ay-t’ay )
He has been
Il a ete
( eel ah ay-t’ay )
He would be
Il serait
( s’uh(hh)’r’ay )
She is
Elle est
( eel l’ay )
She will be
Elle sera
( s’uh(hh)-r’ah )
She was
Elle etait
( ay-t’ay )
She has been
Elle a ete
( eel ah ay-t’ay )
She would be
Elle serait
( s’uh(hh)’r’ay )
They are
( M )
Ils sont
( s’aw(n) )
They will be
( M )
Ils seront
( s’uh(hh)-raw(n) )
They were
( M )
Ils etaient
( z’ay-t’ay )
They have been
( M )
Ils ont ete
( z’aw(n) t’ay-t’ay )
They would be
( M )
Ils seraient
( s’uh(hh)-r’ay )
They will be
( F )
Elles seront
( s’uh(hh)-raw(n) )
They were
( F )
Elles etaient
( z’ay-t’ay )
They have been
( F )
Elles ont ete
( z’aw(n) t’ay-t’ay )
They would be
( F )
Elles seraient
( s’uh(hh)-r’ay )
They are
( F )
Elles sont
( s’aw(n) )
Imperative – etre
Tu
sois!
( s’wah )
Imperative – etre
Tu
sois!
( s’wah )
Imperative – etre
Tu
sois!
( s’wah )
Imperative – etre
Tu
sois!
( s’wah )
Imperative – etre
Tu
sois!
( s’wah )
Imperative- etre
Vous
soyez
( s’wah-y’ay )
Imperative- etre
Vous
soyez
( s’wah-y’ay )
Imperative- etre
Vous
soyez
( s’wah-y’ay )
Imperative- etre
Vous
soyez
( s’wah-y’ay )
Imperative- etre
Vous
soyez
( s’wah-y’ay )
Imperative- etre
Nous
soyons
( s’wah-y’aw(n) )
Imperative- etre
Nous
soyons
( s’wah-y’aw(n) )
Imperative- etre
Nous
soyons
( s’wah-y’aw(n) )
Imperative- etre
Nous
soyons
( s’wah-y’aw(n) )
Imperative- etre
Nous
soyons
( s’wah-y’aw(n) )
Imperative- etre
Nous
soyons
( s’wah-y’aw(n) )
Imperative- etre
Vous
soyez
( s’wah-y’ay )
Imperative- etre
Vous
soyez
( s’wah-y’ay )
Imperative- etre
Vous
soyez
( s’wah-y’ay )
Imperative – etre
Tu
sois!
( s’wah )
Imperative – etre
Tu
sois!
( s’wah )
Imperative – etre
Tu
sois!
( s’wah )
Imperative – etre
Tu
sois!
( s’wah )
I will be
Je serai
( s’uh(hh)’r’ay )
I will be
Je serai
( s’uh(hh)’r’ay )
I have been
J’ai ete
( z’jay ay’t’ay )
I have been
J’ai ete
( z’jay ay’t’ay )
You will be
( friendly )
Vous serez
( s’uh-r’ay )
You will be
( friendly )
Vous serez
( s’uh-r’ay )
You will be
( friendly )
Vous serez
( s’uh-r’ay )
We have been
( Formal )
Nous avons ete
( n’ooh z’ah-v’aw(n) z’ay-t’ay )
We will be
( Formal )
Nous serons
( s’uh(hh)-raw(n) )
We will be
( Formal )
Nous serons
( s’uh(hh)-raw(n) )
We will be
( Formal )
Nous serons
( s’uh(hh)-raw(n) )
They will be
( M )
Ils seront
( s’uh(hh)-raw(n) )
They will be
( M )
Ils seront
( s’uh(hh)-raw(n) )
They will be
( F )
Elles seront
( s’uh(hh)-raw(n) )
They will be
( F )
Elles seront
( s’uh(hh)-raw(n) )
They have been
( F )
Elles ont ete
( z’aw(n) t’ay-t’ay )
They have been
( F )
Elles ont ete
( z’aw(n) t’ay-t’ay )
They have been
( M )
Ils ont ete
( z’aw(n) t’ay-t’ay )
They have been
( M )
Ils ont ete
( z’aw(n) t’ay-t’ay )
You will be
( friendly )
Tu seras
( suh(hh)’r’ah )
You will be
( Formal )
Vous serez
( s’uh-r’ay )
You would be
( Formal )
Vous seriez
( s’uh-ree-ay )
You would be
( Formal )
Vous seriez
( s’uh-ree-ay )
You would be
( Formal )
Vous seriez
( s’uh-ree-ay )
You would be
( Formal )
Vous seriez
( s’uh-ree-ay )
They will be
( M )
Ils seront
( s’uh(hh)-raw(n) )
They will be
( M )
Ils seront
( s’uh(hh)-raw(n) )
They will be
( F )
Elles seront
( s’uh(hh)-raw(n) )
They will be
( F )
Elles seront
( s’uh(hh)-raw(n) )